قاچاق قطعات خودرو

به گزارش خبرنگار مهر، نیره پیروزبخت در حاشیه دیدار وزرای صنعت ایران و عراق در جمع خبرنگاران درباره نظارت بر رعایت استاندارد در تولید قطعات خودرو گفت: سازمان ملی استاندارد قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری است چه در بخش تولید داخل و چه در بخش وارداتی را کنترل می‌کند اما تعداد زیادی از قطعات خودرو مشمول استاندارد اجباری نیستند؛ ضمن اینکه وظیفه خودروسازان است که بر قطعاتی که مشمول استاندارد نیستند نظارت داشته باشند.

وی مشکل دیگر غیر استاندارد بودن قطعات خودرو را قاچاق شدن قطعات وارداتی دانست و افزود: بنابراین حتی اگر قطعات مشمول استاندارد باشند هم نمی‌توانیم بر آنها نظارت کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر اینکه شرکت‌های بازرسی بر رعایت استاندارد اجباری در همه صنایع تولیدی نظارت دارند، گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه ۳۱۳ هزار مورد کنترل و نظارت از سوی این سازمان انجام شد که در بخش مواد غذایی نظارت و کنترل بیشتری داریم.

به گفته پیروز بخت، پیش بینی می‌شود تا آخر اسفند تعداد نظارت بر رعایت استاندارد اجباری از سوی صنایع مختلف و بازرسی‌های انجام شده از سوی سازمان ملی استاندارد به ۳۶۰ هزار فقره از سوی شرکت‌های بازرسی طرف قرارداد این سازمان برسد.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر تلاش‌ها بر این است که خودروها را کنترل و نظارت کنیم تا کل قطعات، یادآور شد: در بخش سوخت و بنزین نیز دیگر با مشکلی مواجه نیستیم و تولیدات بنزین کشور به موارد استاندارد لازم رسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید