فساد را زیر خاکستر پنهان نکنیم

روزنامه آرمان : در شرایطی که کشور در تنگناهای اقتصادی قرار می‌گیرد، توقع این است که مردم و دولتمردان با انسجام و همدلی بیشتر، روزنه‌های امید و موفقیت را زنده نگه داشته، مسیر را برای درهم‌شکستن مشکلات و محدودیت‌ها هموار کنند. اما در این میان، نباید از آسیب‌شناسی فعالیت‌های گذشته غافل بود و خطاها و اشتباه‌ها را به دلیل اینکه ممکن است بهانه هجمه‌های رسانه‌ای بیگانگان علیه کشورمان شود، زیر خاکستر پنهان کرد.

بلکه باید با تیزبینی و هوشمندی، آنچه را که می‌تواند خوشه‌های امید و یکدلی را در جامعه بخشکاند، شناسایی و ریشه‌کن کرد. بر این اساس، اگر بخواهیم به صراحت به بازبینی معضلات اقتصادی کشورمان بپردازیم تا راه‌حل مناسب برای رهایی از آنها پیدا کنیم، باید اذعان کنیم که یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در این چنددهه اخیر گریبان اقتصاد کشورمان را گرفته، بحث فسادهای ریز و درشتی است که در دستگاه عریض و طویل بوروکراسی و نظام بانکی اتفاق افتاده است.

متاسفانه باید اعتراف کنیم به‌دلایل مختلف، قبح فساد در اقتصاد کشور آنچنان فروریخته که عرضه و تقاضای آن در بسیاری از گلوگاه‌های اقتصادی، به یک فرایند معمول و غیرقابل اجتناب تبدیل شده است.

رنج‌آور است که تاریخ اینگونه در مورد زمانه ما بنویسد که در مقاطعی از زمان‌های مختلف که مردم به دنبال کسب معیشت و تامین حداقل‌های زندگی روزانه بوده‌اند، فساد در کشور به صورت سیستماتیک و ساختارمند، زنجیره‌های قدرتمند و مافیایی خود را گسترش داده و با تقسیم منافع میان نقش‌آفرینان، چرخه خود را سودآورتر ساخته است. همه به روشنی می‌دانیم که در اقتصادی که با فساد انس گرفته، قیمت ارز به ثبات و تعادل نخواهد نرسید، زیرا پول دست رانت‌خواران خواهد بود.

فرار مالیاتی پررنگ و پرتقاضا می‌شود، چرا که هیچ کس به هزینه‌شدن درست آن، اعتماد ندارد و پرداخت مالیات صرفا محدود به اقشار ضعیف می‌شود که توانی برای ردگم‌کنی معاملات خود ندارند. کسری بودجه دولت‌ها هیچ‌گاه پایانی نخواهد داشت، چرا که انضباط مالی بر درآمدها و هزینه‌های دولت‌ها مسلط نخواهد شد.

بحران بیکاری برطرف نخواهد شد و تهدید تورم از اقتصاد به صورت ریشه‌ای دور نمی‌شود. علاوه بر این، تجربه جهانی حاکی از آن است که فساد اداری و اقتصادی، به مرور از درجه اثربخشي دولت‌ها مي‌كاهد و مستقیم و غیرمستقیم ثبات و امنيت جوامع را به خطر مي‌اندازد.

به این صورت، مردم، هر روز شاهد رشد بادکنکی و ناگهانی برخی افراد، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، خواهند بود. هر روز شاهد کشف یک اختلاس جدید یا زد و بند جدید هستند و این موضوع، بی‌شک شائبه گسترش فساد و رانت را در اقتصاد کشور تحکیم می‌بخشد.

به‌همین جهت نباید به بهانه‌های واهی و با سرپوش‌گذاشتن و انکار اصل معضل، راه را بر شناسایی، تشخیص و درمان این بیماری ببندیم. اما نکته اساسی آنکه اگر وفاق ملی در کشور برای مبارزه با فساد شکل نگیرد و هر گروه، صرفا دنبال سهم‌خواهی خود از اقتصاد ملی باشد، مبارزه با فساد به ثمر نخواهد نشست و تنها شاهد یک‌سری کنش و واکنش‌های بی‌نتیجه و شعارپراکنی‌های خسته‌کننده خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید