راه نجات صنعت خودرو چیست؟

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره راه‌های نجات صنعت خودرو در شرایط فعلی توضیح داد: مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدام در شرایط فعلی، تعدیل قیمت خودرو با توجه به افزایش چند برابری نرخ مواد اولیه تولید است.

وی اضافه کرد: قیمت قطعات و مواد اولیه اصلا برای خودروسازان مقرون به صرفه نیست و فقط زیان آن‌ها را به همراه داشته است به طوری که در شش ماه ابتدایی امسال خودروسازان حدود ۵۵۰۰میلیارد تومان و در شش سال گذشته حدود ۲۰هزار میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.

این عضو اتاق بازرگانی همچنین افزایش حجم تسهیلات به خودروسازان و قطعه‌سازان را از دیگر راه‌های نجات این صنعت دانست و گفت: طی چند ماه گذشته قیمت مواد اولیه تا سه برابر افزایش پیدا کرده بنابراین تسهیلات اعطایی به خودروسازان و قطعه‌سازان نیز باید به همین اندازه افزایش یابد.

نجفی منش به شیوه پرداخت بدهی خودروسازان و قطعه سازان اشاره و تاکید کرد: بازپرداخت بدهی‌های گذشته اکنون با ارز نیمایی باید انجام شود و یکی از درخواست‌های ما پرداخت با همان نرخ خرید است چرا که با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز، ما متحمل ضرر بسیار و در نهایت ورشکستگی خواهیم شد و اگر این بدهی‌ها را پرداخت نکنیم اعتبار کشور بین شرکای خارجی از بین می‌رود.

ممکن است شما دوست داشته باشید