بالا رفتن قيمت ارز كار مردم يا فعالين اقتصادي نيست/ ۳۰ درصد نقدينگي كشور در اختيار ۶ موسسه بود/ از فرار مفسدان جلوگيري شود

خبرگزاري ايلنا

مجمع واردات:

عليرضا مناقبي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا در خصوص تحولات بازار ارز و بالا رفتن غيرمترقبه قيمت دلار و يورو در بازار آزاد گفت: با اين ميزان نوسان به طور حتم مي‌توان گفت كه اين رخداد هيچ ربطي به واردات و صادرات و يا به طور كلي به تجارت كشور و فعالين اقتصادي ندارد بلكه بايد جريان‌هاي ديگري را در اين خصوص دنبال كرد.

رييس مجمع واردات كشور ادامه داد: اين كه ظرف ۲۴ ساعت قيمت دلار بيشتر از ۸۰۰ تومان تغيير كند يك امر نادري است. در هر جاي دنيا با تغيير يك درصدي قيمت ارز اقتصاد و ديگر شاخص‌هاي آن كشور به هم مي‌ريزد. من به جرات مي‌توانم بگويم هيچ بخش اقتصادي قدرت ايجاد اين همه تغيير را ندارد اين اتفاقات كار مردم نيست، بايد ديد چه كساني هستند كه از اين مسير سود مي‌برند.

عضو اتاق بازرگاني ايران در پاسخ به اين سوال كه آيا بالارفتن قيمت ارز را مي‌توان به علت شكست خوردن بازار ثانويه ارز دانست، گفت: اصلا اين بازار به معناي عملي به وجود نيامد كه حالا بگوييم شكست خورده است با وجود آنكه مسئولين دولتي اعلام كردند كه با راه‌اندازي اين بازار و اين كه وارد كننده و صادر كننده به يك قيمت توافقي در خصوص ارز برسند بازار كنترل و قيمت‌ها متعادل خواهد شد اما هنوز دستورالعمل‌هاي آن صادر نشده است و بنده به عنوان رييس مجمع واردات هنوز هيچ گزارشي مبني بر معامله بين وارد كننده و صادر كننده تحت بازار ثانويه نشنيده‌ام.

وي ادامه داد: در حال حاضر مشكل واردات كشور نه بازار ثانويه است نه قيمت ارز، بلكه توقف ثبت سفارش است كه باعث ايجاد سردرگمي در بازار شده است.

مناقبي گفت: آقايان اعلام كردند ضمن آنكه ثبت سفارش جديد انجام نمي‌شود بايد ثبت سفارش‌هاي قديمي نيز مورد بررسي مجدد قرار بگيرد و نحوه تخصيص ارز و تعيين گروه كالايي جديد براي اعمال تعرفه مجددا توسط دفاتر تخصصي وزارت صنعت صورت بگيرد در واقع ما امروز شاهد پاس كاري مردم از اين دفتر به آن دفتر وزارت صنعت و معدن و تجارت هستيم.

وي ادامه داد: همين معطل نگه داشتن كار مردم باعث به وجود آمدن جو رواني منفي در بازار شده به طوري كه مردم فكر مي‌كنند كالا فقط به آن ميزاني كه در انبار است وجود دارد و ديگر معلوم نيست كه باز هم آن كالا وارد كشور مي‌شود يا خير، يا اصلا قيمت آن چقدر تغيير مي‌كند.

مناقبي اظهار داشت: من شخصا با سابقه چند ده ساله كه در حوزه تجارت دارم نمي توانم امروز برنامه ريزي كنم و بگويم فلان كالايي كه ده‌ها سال است وارد مي‌كنم آيا هفته آينده هم مي‌توانم بياورم يا خير ضمن آنكه تعدد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هايي كه از زمان اعلام تك نرخي شدن ارز تا به امروز از سوي وزارتخانه اعلام شده آن چنان است كه باري كه روي كشتي است ممكن است فردا از يك گروه تعرفه‌اي به دو گروه تعرفه‌اي ديگر تنزل پيدا كند.

عضو اتاق بازرگاني ايران افزود: به طور حتم اگر بازار ثانويه اجرايي مي‌شد وضعيت امروز بهتر بود اما تحريم‌هاي خارجي به اضافه خود تحريمي‌ها كه امروز به اسامي مختلف مانند حمايت از توليد داخلي يا جلوگيري از خروج ارز صورت مي‌گيرد جلوي كار مردم را گرفته است.

وي افزود: امروز فعالين تجاري عملا كاري انجام نمي‌دهند و اين بالارفتن قيمت ارز نيز بر روي كاغذ و لفظي است در واقع خريد و فروشي صورت نمي‌گيرد فقط يك مقدار كوچكي آن هم توسط دلالان جابجايي وجود دارد.

عضو اتاق بازرگاني ايران تصريح كرد: وقتي ۳۰ درصد نقدينگي كشور در دست شش موسسه غير مجاز بود و دولت از جيب مردم بدهي‌هاي آنها را پرداخت كرد بايد فكري به حال اين نقدينگي سرگردان در جامعه مي‌كرد تا اين طور بازار طلا، سكه و ارز ملتهب نشود.

مناقبي ادامه داد: الان هم تنها راه دولت اين است كه مستقيم با مردم حرف بزنند و از آنها كمك بگيرند، اگر دولت رويه شفاف سازي را پيش‌رو بگيرد مردم دوباره پاي كار خواهند آمد و ديگر لزوم ندارد چهره خلاف كار را شطرنجي كنند. وقتي امثال ريگي را در هوا مي‌گيريم پس قدرت جلوگيري از فرار مفسدين را داريم.

وي تاكيد كرد: بايد آن دسته از مفسديني كه از كشور فرار كردند و يا توسط ايادي خود در داخل بازار را به هم مي‌ريزند به مردم معرفي شوند.

عضو اتاق بازرگاني ايران گفت: بايد جلوي فرار افرادي مانند متهم رديف سوم موسسه ثامن كه ۱۲ هزار ميليارد پول مردم را در اختيار داشته، گرفته شود تا مردم دوباره به اقتصاد كشور اعتماد كنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید