اصرار بر معامله با ریال اجبار بر تسویه با دلار!

صدرالدین نیاورانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه عملکرد دولت با شعار حمایت از تولید داخل در تضاد است، اظهار کرد: دولت بارها اعلام کرده درصدد حذف دلار از معاملات خارجی ایران است اما در عمل با اجبار به تسویه در سامانه نیما تجار را وادار بر استفاده از دلار در معاملات می کند.

وی ادامه داد: تاثیر منفی این موضوع برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه بیش از سایر حوزه های دیگر خود را نشان داده است.

نیاورانی با بیان اینکه مشتریان اصلی محصولات کشاورزی ما با حضور در ایران معاملات را با ریال انجام می دهند، افزود: در حال حاضر بیشتر تجار کشورهای همسایه مستقیم به سراغ فروشندگان در داخل کشور می آیند و بهای محصول آن ها را به ریال پرداخت می کنند سپس با امضای قرارداد آن ها باید محصول را از طریق گمرک تحویل دهند.

وی اظهار کرد: با ورود کالا به گمرک تاجر ایرانی باید تسویه را در سامانه نیما انجام دهد در حالی که ارزی دریافت نکرده تا وارد این سامانه کند.

نیاورانی با تاکید بر اینکه به زودی شاهد افت صادرات محصولات کشاورزی خواهیم بود، گفت: کاهش صادرات به معنای از دست رفتن اشتغال و شرایط سخت تر اقتصادی برای بخش کشاورزی و فعالان این حوزه است.

وی در پاسخ به درباره اینکه آمار دولت رشد صادرات محصولات در ماه های اخیر را نشان می دهد، اظهار کرد: این رشد مربوط به محصولات اصلی صادراتی ما نیست و پایداری ندارد.

نیاورانی گفت: محصولات اصلی ارزآور کشاورزی کشور ما سیب ، کیوی و پسته هستند اما، آمار اخیر مربوط به افزایش حجم صادرات محصولات سبزی و صیفی با ارزش صادراتی اندک و موقت است.

وی عمده کشورهای مشتری محصولات کشاورزی کشور را امارات، قطر، عراق ، روسیه و افغانستان برشمرد که همگی تمایل به معامله با ریال دارند.

نایب رییس اتحادیه محصولات کشاورزی از بدقولی بانک مرکزی برای حل این مشکل خبر داد و گفت: مکاتبانی با وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی انجام دادیم و قرار بر این شد که بانک مرکزی یکماه به تجار محصولات کشاورزی مهلت دهد اما عملی نگردید.

نیاورانی در پایان اظهار کرد: امیدواریم این مشکل زودتر مرتفع شود چرا که نتایج منفی آن بر بازار خارجی محصولات کشاورزی قابل جبران نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید