اختلاف ۵۳درصدی میان دستمزد کارگران و خط فقر

علی اصلانی افزود: ما کارگرانی را می‌شناسیم که در این وضعیت از ساعت چهار تا شش و نیم صبح مسافرکشی می‌کنند بعد از ساعت هفت صبح تا چهار بعد از ظهر در کارگاه مشغول هستند و بعد از آن هم به دستفروشی مشغول می‌شوند تا بتوانند زندگی خود را بچرخانند بنابراین آرامش و آسایشی در این زندگی نیست.

به گزارش ایسنا،وی تصریح کرد: بحث فاصله میان حقوق مصوب کارگران با خط فقر و تورم فعلی  از خواسته های مهم کارگران است.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز در ادامه خاطرنشان کرد: اسفند ماه سال ۹۶ حقوق مصوب برای کارگران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد؛ حال خط فقر طبق اعلام دولت در شهرهای بزرگ به سه میلیون تومان رسیده و فاصله زیادی هم میان درآمد کارگران با تورم ایجاد شده است.

فاصله میان درآمد با خط فقر برای کارگران به ۵۳ درصد رسیده است؛ در چنین وضعیتی تصور اینکه یک کارگر با یک خانواده چهار نفره در این وضعیت تورم و با حقوقی که آن هم اگر به موقع پرداخت شود چگونه گذران زندگی می‌کند سخت است.

وی گفت: زندگی کارگران این روزها با معجزه می‌گذرد؛ کارگری که نهایتاً یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند برای اجاره خانه در حاشیه شهر باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: از دولت می خواهیم  با توجه به درآمدی که تاکنون داشته در قالب یارانه به خانواده کارگران هم کمک و فکری به حال کارگران کند چون ادامه این روند برای  ۱۳ میلیون کارگر و ۵۳ میلیون نفر خانواده کارگری نگران کننده خواهد بود.

اصلانی ادامه داد: یکی دیگر از خواسته‌های ما اصلاح قانون کار در فضایی آرام است؛ قانون کار فعلی به شیر بی یال و دمی شبیه شده که از آن فقط یک صدا مانده است؛ هم کارگر، هم کارفرما و هم دولت از این قانون ناراضی هستند به همین دلیل ما هم موافق اصلاح قانون کار هستیم اما به شرطی که این کار در تعامل سه طرف و در یک فضایی آرام دنبال شود. در هر حال امروز بخشی از کارگران البرزی و تهرانی مقابل خانه کارگر جمع شدند تا این مسائل را به گوش دولت برسانند و خواسته‌های صنفی خود را بیان کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید