آينده تجاري ايران و كره جنوبي چه خواهد شد؟

تجارت نيوز

مجمع واردات:

تجارت نيوز : طي روزهاي گذشته برخي رسانه‌ها مدعي شدند كه كره جنوبي نفت قزاقستان را جايگزين نفت ايران خواهد كرد. اين خبر در حالي در فضاي مجازي دست به دست مي‌شد كه شنبه اخير سفارت كره‌جنوبي در پيامي در صفحه توئيتر خود اعلام كرد كه «سفارت جمهوري كره هرگونه ادعا مبني برعدم بارگيري نفت و ميعانات گازي ايران در ماه ژوئيه را رد مي‌كند.»

در ادامه اين پيام همچنين آمده است:«دولت كره در حال مذاكره با ايالات متحده براي كسب معافيت از محدوديت در خريد نفت ايران است».حال باوجود ابهام‌هاي ايجاد شده اين پرسش مطرح مي‌شود كه آينده تجاري ايران و كره جنوبي چه مي‌شود؟

رئيس مجمع ملي واردات درباره آينده تجاري ايران و كره جنوبي به تجارت‌نيوز گفت: طي يك هفته گذشته خبري مبني بر قطع همكاري نفتي كره‌جنوبي با ايران در صدر اخبار قرار گرفت. اين درحالي است كه اخيرا تصميم‌سازان كره جنوبي حرف خود را پس گرفته و از اين پس خريد نفت از كشورمان حاصل مي‌شود. حال با رقم خوردن چنين شرايطي براي گسترش ارتباطات تجاري جاي اميدواري دارد و همانند گذشته مسير اقتصادي براي ما مهيا خواهد شد

عليرضا مناقبي در ادامه افزود: ما بايد از اين پس در اين مسير از فضاي ايجاد شده خوب استفاده كرده و بهره لازم را ببريم؛ چرا كه تا به امروز كره‌جنوبي مبادلات و مراودات خوبي را با ما برقرار كرده و در بسياري از مواقع كمك حال ما بوده، مبادلات را در سطح مطلوبي توسعه و گسترش داده و از طرف ديگر در برخي مواقع نيز مبادلات را محدود كرده است. بنابراين همين كه طي اين شرايط در زمينه خريد نفتي آمادگي خود را اعلام كرده جاي خوشحالي دارد كه از اين پس در گردآب جنگ تجاري با دنيا غرق نشويم.

او تصريح كرد: در اين بازه زماني بايد شيوه مذاكرات، تعامل و همكاري‌ها را تغيير دهيم و راه درست و پيش‌روي به سمت اقتصاد آزاد را در پيش بگيريم. چرا كه ما عضوي از جامعه بين‌الملل هستيم و با بكارگيري شيوه درست در مسير تجارت جهاني بايد به سمت تعامل دو جانبه قدم برداريم و شرايط را براي توسعه تجارت آسان فراهم سازيم.

مناقبي با اشاره به حضور برندهاي لوازم خانگي كره‌اي در ايران عنوان كرد: اكثر لوازم خانگي‌هايي كه با برندهاي شناخته شده در بازار ايران مشغول فعاليت هستند، كره‌اي است و از اين كشور وارد ايران مي‌شوند. حق مردم خريدن كالاهاي باكيفيت است و اگر قرار باشد تمام نگاه‌ها به حمايت از كالاي توليد داخل دوخته شود بي‌شك مردم بايد تاوان هزينه‌هاي بالاي كالاهاي وارداتي باكيفيت را پرداخت كنند.

رئيس مجمع ملي واردات در بخش ديگر سخنانش با اشاره به توليد مشترك ايران و كره در زمينه توليد لوازم خانگي افزود: امروز بسياري از بنگاه‌هاي بزرگ در عرصه توليد لوازم خانگي زير نظر كره جنوبي مشغول به فعاليت هستند. در هر حال برقراري ارتباط با هركشوري هم به نفع توليد داخل و هم به نفع مصرف‌كننده نهايي تمام خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید